Gaz łupkowy czy geotermia?

6 marca 2017 r. w Sejmie RP, w Sali Kolumnowej, odbyła się konferencja pt. „Geotermia impulsem rozwoju polskiej gospodarki”. Patronat honorowy nad konferencją objął prof. Jan Szyszko – Minister Środowiska. Geotermia znajduje się na liście priorytetów rządu. Czy oznacza to ochronę polskich zasobów wód przed szczelinowaniem hydraulicznym?

Minister zadeklarował: Geotermia to nasza wielka szansa; przewyższa ona inne rodzaje energii odnawialnej, bo jest niezależna od wiatru czy słońca; geotermia ma swoje miejsce w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), co oznacza, że będzie wspierana przez rząd. (…)Według szkoły prof. Juliana Sokołowskiego polskie zasoby geotermalne wielokrotnie przewyższają nasze potrzeby.

Prof. Szyszko podkreślał, że przewagą geotermii nad innymi rodzajami odnawialnych źródeł energii jest m.in. to, że nie jest ona zależna od warunków meteorologicznych, np. wiatru czy słońca. Jest ona też wydajna.
Wskazał tu na przykład geotermii toruńskiej, gdzie zgodnie z obecnymi pozwoleniami można pobierać ponad 350 ton wody o temperaturze powyżej 60 stopni na godzinę.

Przy odpowiedniej liczbie odbiorców, jest to jeden z najtańszych rodzajów energii – podkreślił.

Zgodnie z przedstawioną na konferencji informacją, polskie zasoby geotermalne rozciągają się głównie w pasie zachodnim od Szczecina po Lublin. W centrum Polski występują udokumentowane złoża, gdzie temperatura wód jest wyższa niż 50 stopni Celsjusza. Z kolei na Dolnym Śląsku i na Podhalu temperatura wód sięga nawet 80-90 stopni Celsjusza.

Będziemy realizować program rządu oparty o SOR. Oparty o własne zasoby energetyczne, o własne technologie, z poszanowaniem specyfiki naszego państwa. Geotermia będzie ważnym elementem – podsumował minister.

Brzmi to bardzo optymistycznie. Czy jednak oznacza to bezpieczeństwo polskich zasobów wodnych? Niestety, eksploatacja gazu łupkowego nadal jest jednym z celów rządu, forsowanym przez Głównego Geologa Kraju, prof. Mariusza Orion  Jędryska.

Minister stwierdził, że polskie zasoby energetyczne są wyjątkowe na skalę europejską. Rząd nie zamierza wycofywać się z eksploatacji paliw kopalnych.

Mamy unikatowe zasoby energetyczne. 90 proc. całych zasobów węgla kamiennego UE znajduje się w Polsce. Należy się z tego cieszyć, a nie martwić. Mamy jedną czwartą europejskich zasobów węgla brunatnego, przebogate zasoby gazu łupkowego – zaznaczał Szyszko.

Zapis konferencji i wystąpienia wszystkich uczestników:

Część 1
Część 2 – wystąpienie Ministra Środowiska prof. Jana Szyszki
Część 3
Część 4
Część 5
Część 6
Część 7
Część 8
Część 9
Część 10
Część 11
Część 12
Część 13
Część 14
Część 15 – wystąpienie Głównego Geologa Kraju prof. Mariusza Orion Jędryska
Część 16
Część 17

Fot. by PiS, CC BY 3.0,

Wstecz
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.