Gaz łupkowy – szansa czy śmierć? Film „Pęczniejąca ziemia”

„Groundswell Rising” to poruszający dokument o ludziach zaangażowanych w protest przeciwko wydobyciu gazu łupkowego. Ludziach z różnych środowisk, z różnych stron sceny politycznej, zatroskanych rodzicach, naukowcach, duchownych i liderach biznesu. Wszyscy oni stają do walki z systemem przedkładającym zysk nad zdrowie, obnażają postępowanie koncernów i ich potężny wpływ na politykę. W tej walce Dawida z Goliatem stale towarzyszy im myśl, że muszą chronić zdrowie i środowisko, dziś i dla przyszłych pokoleń.

Bob Field z Santa Ynez Rancho Estate Mutual Water Company obnaża zakłamanie koncernów w kwestii zagrożeń dla wody pitnej : Główny problem z firmami wydobywczymi polega na  tym, że substancje chemiczne stanowią zaledwie 1% płuczki wiertniczej. W  gospodarce wodnej zanieczyszczenia są liczone w częściach miliardowych. Testy zwykle wykazują 10 do 50 części miliardowych. Zaledwie 1% to 10 milionów na miliard. Milion razy więcej niż wynosi dopuszczalna norma dla wody pitnej. Jeden galon roztworu może zanieczyścić milion galonów wody pitnej a do każdego odwiertu używa się milionów galonów tych substancji.

Wydobycie gazu łupkowego stało się problemem moralnym. Jeden z bohaterów filmu mówi: Poznałem doktora Martina Luthera Kinga 5 tygodni przed zamachem. Powiedział „Ty i ja będziemy przepraszać w tym pokoleniu nie tylko za pełne nienawiści słowa i działania złych ludzi, ale także za zatrważające milczenie dobrych ludzi.”

Film można obejrzeć na portalu vod.pl

Wstecz
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Filmy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.