Lubelszczyzna znów zagrożona

Kiedy gaz łupkowy przestał spędzać sen z powiek mieszkańców Lubelszczyzny, pojawiło się nowe zagrożenie. Tym razem chodzi o nielegalne składowisko odpadów w powiecie hrubieszowskim. Codziennie kilkanaście ciężarówek przywozi i wyrzuca tony śmieci do dawnej kopalni odkrywkowej. W miejscu, które znajduje się w rejonie Nadbużańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu i w najbliższym sąsiedztwie obszaru Natura 2000.

Lokalne władze, straż graniczna, policja i prokuratura wydają się nie zauważać problemu. Twierdzą, że o tym nielegalnym procederze nic im nie wiadomo, chociaż przejeżdżających przez środek pola kilka razy na dobę ciężarówek naprawdę bardzo trudno nie zauważyć. W 2017 roku starosta wydał decyzję, która zezwala na rekultywację terenu za pomocą kompostu wytworzonego z odpadów zielonych, minerałów (piasku i kamieni) oraz gleby i ziemi. Dotychczas przeprowadzane kontrole nie stwierdziły jakichkolwiek nieprawidłowości, choć skalę nielegalnego przedsięwzięcia widać gołym okiem.

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o…
Na takim procederze można zarobić ogromne pieniądze.
W reportażu „Faktów” wypowiedzieli się na ten temat ekolodzy:
– Te firmy mogą zarabiać od 40 do 20 milionów w skali roku – mówi Monika Falkiewicz z Fundacji „Ekopatrol Dolny Śląsk”.
– Tam zaraz powinna wkroczyć policja, prokurator i zamknąć ten cały biznes – ocenia ekolog Adam Wajrak. – Jeżeli po emisji tego materiału tam natychmiast nie wkroczy policja, to ja powiem za ministrem Sienkiewiczem, że polskie państwo to kamieni kupa – dodaje.

Nielegalne wysypisko to nie tylko ogromne pieniądze, ale poważne zagrożenie dla środowiska i zdrowia mieszkańców.
– To może doprowadzić do zatrucia osób, które będą tam przebywać, to są silnie oddziałujące na układ oddechowy człowieka substancje – przestrzega Sławek Brzózek z fundacji „Nasza Ziemia”.
W ciągu doby w opuszczonej kopalni odkrywkowej pojawia się nawet 13 ciężarówek. Do ziemi trafia ponad 300 ton śmieci. Ich legalne składowanie kosztowałoby 90 tysięcy złotych.

Wstecz
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.