Polska Służba Geologiczna – wycofano projekt ustawy

Rada Legislacyjna przy Prezesie Rady Ministrów wycofała z prac legislacyjnych kontrowersyjny projekt ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej.  Projekt stawiał prawa koncernów ponad prawami obywateli, a chronić ich miały uzbrojone po zęby służby. 

Przypominamy, że na mocy ustawy funkcjonariusze Państwowej Służby Geologicznej mieliby uprawnienia zbliżone do policji. Mogliby m.in. legitymować i zatrzymywać podejrzanych, przeprowadzać przesłuchania i przeszukania, pobierać i zabezpieczać próbki, konfiskować mienie, doprowadzać podejrzanych na posterunek policji i nakładać grzywny.
Największe kontrowersje wzbudzał jednak fakt, że PSG miała być wyposażona w solidne uzbrojenie: „Funkcjonariusze będą mieli prawo do noszenia broni palnej długiej i krótkiej, kajdanek zakładanych na ręce, pałki służbowej, ręcznego miotacza substancji obezwładniających oraz przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej”.
Projektowana ustawa dopuszczała również możliwość pozbawiania właściciela nieruchomości prawa do pobierania opłat za korzystanie z niej.

Fragment z podsumowania opinii Rady Legisłacyjnej:
„Opiniowany projekt wzbudza bardzo liczne zastrzeżenia zróżnicowanej natury – zarówno zasadniczej, jak i szczegółowej. Zaprezentowane powyżej uwagi zasadnicze (w tym co do dopuszczalności pozbawiania właściciela nieruchomości prawa do pobierania opłat za korzystanie z należącej do niego nieruchomości oraz co do odpowiedniości projektowanej koncepcji straży geologicznej do zrealizowania zakładanych celów), szczegółowe uwagi do około 50 przepisów planowanej ustawy o PSG oraz zastrzeżenia do uzasadnienia projektu (a w zasadzie – do jego braku) prowadzą do ogólnego wniosku, że nie jest to jeszcze materiał zasługujący na nadanie mu dalszego biegu w rządowym procesie legislacyjnym. Zarówno sama idea wprowadzenia w życie nowej ustawy, powołania kolejnej służby i staży państwowej, jak i poszczególne, proponowane rozwiązania, wymagają gruntownego przemyślenia, dokonania niezbędnych, sygnalizowanych powyżej zmian, jak też opracowania uzasadnienia projektu spełniającego wymagania zasad techniki prawodawczej.”

Z całością dokumentu można się zapoznać na stronie Rady Legislacyjnej 

Fot: Long runner, praca własna, licencja  CC BY-SA 4.0

Wstecz
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.