Prace we wsi Dąbrówka

21 maja br. mieszkańców małej, pomorskiej wsi Dąbrówka (Gmina Luzino) odwiedzili dziennikarze Telewizji Holenderskiej, Deutsche Welle, Reutersa i Al Jazeery. Powód, dla którego przybyli miał związek z gazem łupkowym. Dwa tygodnie wcześniej Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, wspólnie z Eneą, KGHM, PGE i Tauronem, rozpoczęło wiercenie i zamierza wydać 1,720 mld zł na „poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie gazu łupkowego” pod Wejherowem.

Jednak władz lokalnych i polskich mediów nie tylko nie zaproszono na uroczyste otwarcie  odwiertu, ale nawet poinformowano o tym wydarzeniu.

Planowany czas poszukiwań to łącznie 60 dni. Do tej pory dowiercono się na głębokość 1100 metrów, docelowo będzie to głębokość 3280 m. Sam teren poszukiwań otoczony jest lasami. Odwiert „Kochanowo 1″ w Dąbrówce jest wykonywany na podstawie podpisanej 4 lipca 2012 roku umowy przez nadzorowane przez Ministerstwo Skarbu spółek – PGNiG, ENEA, KGHM Polska Miedź, PGE i TAURON Polska Energia. Nad kontraktem w szczególny sposób czuwał jeden z większych entuzjastów gazu z łupków – zdymisjonowany niedawno Mikołaj Budzanowski, minister skarbu państwa. „Planowane nakłady na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie gazu w ramach pierwszych trzech lokalizacji padów Kochanowo, Częstkowo i Tępcz wyniosą 1,72 mld złotych.” Tyle mówi lakoniczny komunikat prasowy PGNiG. Jest to równowartość wybudowania 80 szkół gminnych. Współpraca spółek na koncesji Wejherowo obejmie ogromny obszar o powierzchni – ok. 160 km². „Każdy z inwestorów będzie miał określony procentowo udział w budżecie projektu” – czytamy w komunikacie.

Wstecz
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *