Ukraińscy politycy przeciw Chevronowi

Władze obwodu Iwano-Frankowskiego (zachodnia Ukraina) nie zgodziły się ratyfikować rządowego porozumienia w sprawie wydobycia gazu łupkowego za złóż Oleska. Opór wobec umowy stawiają przedstawiciele partii Swoboda, którzy obawiają się o środowisko.

Projekt umowy regulującej poszukiwanie gazu na zachodzie kraju pomiędzy rządem Ukrainy a koncernem Chevron został przygotowana w czerwcu. Zaakceptować miały go władze okręgów Lwowskiego i Iwano-Frankowskiego. Władze okręgu Iwano-Frankowskiego odrzuciły projekt umowy w głosowaniu: za opowiedziało się 40 deputowanych, a potrzeba 58 głosów. Członkowie partii Swoboda nazwali porozumienie Kijowa z Chevronem „zniszczeniem ziemi ukraińskiej”. Ponadto, politycy tej partii twierdzą, że umowa zawiera zapisy, które pozwalają amerykańskiemu koncernowi na zbyt daleko posuniętą swobodę działania. W szczególności dotyczy to braku prawnego zabezpieczenia lokalnych ujęć wody i kontroli nad zanieczyszczeniami powstającymi wskutek wydobyciu gazu. Radni wystosowali do rządu pismo, w którym apelują o zagwarantowanie bezpieczeństwa ujęć wody i ochrony krajobrazu. Głosowanie ratyfikacji na Lwowie ma odbyć się jesienią.

Ogólne zasoby gazu łupkowego na Ukrainie amerykańscy eksperci ocenili na 1,2 biliona m3. Kontrakty na wydobycie gazu na Ukrainie podpisały trzy koncerny: Shell – złoża „Juzowskie” (obwód doniecki i charkowski), Chevron – złoża „Olesskie” (obwód lwowski), ExxonMobil – złoża „Skifskie” na szelfie Morza Czarnego.

 

Wstecz
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.