W Niemczech wycofano się z uchwalenia ustawy o eksploatacji gazu łupkowego

Rząd w Berlinie wycofał się z prac nad projektem ustawy, która miała dopuścić wydobycie gazu łupkowego w Niemczech. Wcześniej podobną decyzję podjęto w Bułgarii, Rumunii, Litwie i w stanie Nowy Jork w USA.

Tym samym u naszego zachodniego sąsiada nadal będzie obowiązywać całkowity zakaz stosowania groźnej metody wydobywczej gazu łupkowego – szczelinowania hydraulicznego, polegającej na wtłaczaniu do wnętrza ziemi pod dużym ciśnieniem wody i niezwykle toksycznych chemikaliów.

Ze względu na niezwykłą szkodliwość, szczelinowanie od dawna całkowicie odrzucają opozycyjne partie SPD i Zieloni. Partie te mają świadomość, że większość Niemców nie zgadza się, by woda pitna została zanieczyszczona chemicznie.

W zeszłym tygodniu tę metodę eksploatacji gazu łupkowego odrzuciła Rada Ekspertów Ochrony Środowiska – renomowana grupa ekspertów doradzająca niemieckiemu rządowi w sprawach ochrony środowiska. Zdaniem ekspertów korzyści z tego źródła surowców energetycznych byłyby niewielkie, a ryzyko dla środowiska trudne do przewidzenia.

Czy raport niemieckich ekspertów wpłynie na decyzję polskiego rządu, przekonamy się w przyszłości.

Na podstawie: http://www.pb.pl/3160534,87986,niemcy-wycofaly-sie-z-ustawy-o-eksploatacji-gazu-lupkowego
Wstecz
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.